Haberler & Duyurular > Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yusuf S. HASÇİÇEK Umman`da Düzenlenen Sosyal ve Ekonomik Gelişmeler için Uzay Teknolojilerinin ve Uygulamalarının Barışçıl Kullanımı Sempozyumuna Katıldı.

Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yusuf S. HASÇİÇEK Umman`da Düzenlenen Sosyal ve Ekonomik Gelişmeler için Uzay Teknolojilerinin ve Uygulamalarının Barışçıl Kullanımı Sempozyumuna Katıldı.

04 Kasım 2016

Umman Sultanlığı Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Dr. Ahmet bin Muhammed Al Futaisi’nin himayelerinde düzenlenen “Kapsamlı Sosyal Ve Ekonomik Kalkınma İçin Uzay Teknolojileri Ve Uygulamalarının Barışçıl Kullanımı Sempozyumu” (Symposium on Peaceful Use of Space Technologies and Applications  for the Overall Social and Economic Development)  30-31 Ekim 2016 tarihlerinde Ummanın başkenti Muskat’ta gerçekleştirilmiştir.

Uzay çalışmalarının ve geliştirilecek teknolojilerin barışçıl amaçla kullanımı ve bu alandaki Umman ulusal kapasitesinin inşasının yanı sıra kapsamlı ve sürdürülebilir gelişimindeki rollerinin önemini ve bu alanda farkındalığı artırmayı amaçlayan sempozyumda, konusunda uzman birçok katılımcı konferans vermiştir. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Türkiye, Çin (The China National Space Administration (CNSA), Japonya (JAXA) ve Asya Pasifik Uzay İşbirliği Organizasyonu (APSCO) adına temsilcilerin katıldığı sempozyumda, konuşmacılar, ülkelerindeki uzay çalışmaları ve uzay uygulamalarının barışçıl kullanımları, planlama, uzaktan algılama ve sürdürülebilir gelişim, afet yönetimi, telekomünikasyon ve veri bağlantılarında uzay uygulamalarının kullanımı hakkında konferanslar vermiştir.

Sempozyumda Bakanlığımızdan davetli olarak katılım sağlayan UDHAM Başkanı Sayın Prof. Dr. Yusuf S. HASÇİÇEK, Bakanlığımız ve Araştırma Merkezi Başkanlığının tanıtımını yaptıktan sonra ülkemizdeki uzay teknolojileri alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler içeren bir konferans vermiştir. 

Ayrıca “Uzay çalışmalarının gelişmesine liderlik eden uzay merkezleri/ajansları/otoritelerinin ulusal deneyimleri ile benzerlik, talepler, üretkenlik ve gelecekteki hedefler” konulu bir panele katılmıştır.

Sempozyuma katılan tüm katılımcılara teşekkür eden Umman Sultanlığı Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Dr. Ahmet bin Muhammed Al Futaisi ve Denizcilik İşleri Genel Müdürü Dr. Rashid Mohamed Hamed Al-Kiyumi, UDHAM Başkanı Prof. Dr. Yusuf S. HASÇİÇEK ile yaptıkları özel toplantıda da katılımından dolayı teşekkür ederek ülkelerimiz arasında geliştirilecek olan ortak projelerin ve işbirliğinin önemine vurgu yapmışlardır. 

Ayrıca Umman Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı Balıkçılık Gözetim ve Ruhsatlandırma Genel Müdürü Salman Khalaf Al-Subhi ile görüşmelerde bulunulmuştur. Sayın Genel Müdür, Bakanlığımıza bağlı Denizcilik ile ilgili birimlerle ortak projeler yapılması yönündeki dileklerini belirtmişlerdir.

Umman Astronomi Derneği yetkilileri ile yapılan toplantıda ise yine Bakanlığımızı tanıtan ve ülkemizde yürütülen uzay teknolojileri alanlarındaki faaliyetleri anlatan bir sunum yapılmıştır. Ummanlı yetkililer de ülkelerindeki uzay çalışmalarına ilişkin bilgi paylaşımı yapmışlardır.  

Görüşmelerde, özellikle balıkçılık faaliyetlerinin ve kıyılarının izlenebilmesi için AİS SAT uydusu gibi deneysel uydu projelerinin birlikte yürütülebilmesi imkânları araştırılmıştır.